W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. w Szydłowie odbyła się Kapituła Generalna Rycerstwa Polskiego. Do naszego miasta zjechali przedstawiciele bractw rycerskich z całej Polski. To pierwszy taki zjazd na ziemi świętokrzyskiej.
Główne obrady odbyły się w sobotę, 23 kwietnia. Po śniadaniu, rycerze zebrali się w Jagiellońskim Pałacu – średniowiecznej rezydencji królewskiej. Stąd, w uroczystym pochodzie, ze sztandarami, przemaszerowali uliczkami miasteczka do synagogi – docelowego miejsca obrad. Przed budynkiem herold zaprosił na obrady Kapituły poszczególnych przedstawicieli bractw, Hetmana, członków Konwentu, Strażnika Złotej Księgi, Strażnika Graala, zaproszonych gości i bractwa w Nowicjacie.
Uroczyste rozpoczęcie obrad Kapituły rozpoczęło się od odczytania Reguły Rycerskiej i prezentacji Regaliów Kapituły. Następnie Hetman Arkadiusz Dzikowski poprosił o zabranie głosu Burmistrza Miasta i Gminy Szydłów Andrzeja Tuza.
Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w Szydłowie, mieście o niezwykłych walorach historycznych, o czym zapewne już się Państwo przekonaliście – powitał zebranych Burmistrz. – Znajdujemy się w synagodze, najstarszej w województwie świętokrzyskim. Przyszliśmy tutaj z zamku królewskiego, który jest wyjątkowym tego typu obiektem w Polsce. Jest to bowiem jedyna, integralnie zachowana, nieprzekształcona od czasów powstania, średniowieczna rezydencja królów polskich w granicach dawnego Królestwa Polskiego. Jesteśmy w mieście otoczonym murami obronnymi, miejscu w którym bywali i które budowali wielcy polscy królowie: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Mam nadzieję, że podczas pobytu w Szydłowie, znajdziecie Państwo nieco czasu, aby zwiedzić nasze piękne miasto i jego zabytki. Zapraszam szczególnie do Muzeum Zamków Królewskich, gdzie znajdują się między innymi znakomicie odwzorowane postaci królów, rycerza Zawiszy Czarnego, a także makiety zamków. Dla Państwa, jako osób kultywujących tradycje rycerstwa polskiego, Szydłów z pewnością jest miejscem, w którym wyraźnie poczuć można ducha średniowiecznej historii. Niech ta aura towarzyszy Państwu podczas całego pobytu w naszym mieście.
Po wystąpieniu burmistrza rozpoczęły się obrady, podczas których przyjęto do Kapituły nowe bractwa, wybrano nowe władze (Hetmanem został Michał Wojtysiak), a także dyskutowano nad planami na najbliższy okres, w tym organizacją imprez historycznych w Grunwaldzie, Malborku, Legnicy, a także Szydłowie.
– Cieszymy się niezmiernie, że udało się obrady Kapituły zorganizować w Szydłowie – powiedział Paweł Krakowiak, Namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. – To dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt. To także okazja do tego, aby ogłosić, że podjęliśmy decyzję o organizacji w Szydłowie Turnieju Rycerskiego o Złotą Ostrogę Jagiellonów. To będzie turniej z prawdziwego zdarzenia, wyłącznie rekonstruktorski, bez elementów współczesnych. Wydarzenie planujemy zorganizować już za dwa miesiące, 3 lipca tego roku.
Turniej w Szydłowie odbędzie się pod patronatem Kapituły Rycerstwa Polskiego, która jest organizacją zrzeszającą bractwa rycerskie z całej Polski. Powstała w 1997 r., a jej celem jest koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, tworzenie jednolitego prawa, które ułatwić ma współpracę i utwierdzać Ruch Rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne. Główną siedzibą KRP jest zamek w Gniewie, gdzie znajduje się Sala Rycerska, w której przedstawiona jest historia Kapituły. Na Zamku Chojnik przechowywana jest Złota Księga – zbiór praw, zawierający również spis członków Konwentu oraz wyróżniających się rycerzy i dam. Złoty Graal – symbol cnót rycerskich, przechowywany jest na zamku w Bolkowie.
Piotr Walczak