Od tego roku na zamku w Szydłowie będzie można wziąć udział w Zamkowych Warsztatach ze Średniowiecznym Klimatem. To seria zajęć praktycznych przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, mająca na celu uatrakcyjnienie tradycyjnego zwiedzania Szydłowa. Obejmuje siedem zakresów tematycznych. Dziś szczegóły na temat warsztatów tkackich.
Legenda o założeniu Szydłowa wiąże się ze zbójem Szydło. To od jego imienia miejscowość miała wziąć swoją nazwę. Niewykluczone jednak, że nazwa pochodzi nie od Szydły – zbója, a od szydła – symbolu cechu szewskiego. W okresie największego rozkwitu miasta, Szydłów słynął m.in. z produkcji sukna. Te tradycje wprowadzają nas w tematykę wytwarzania tkanin.
Na zajęciach uczestnicy poznają budowę i zasadę działanie tradycyjnego krosna tkackiego. Dowiedzą się, że tkanina powstaje poprzez splecenie dwóch, prostopadłych do siebie układów nici, zwanych osnową i wątkiem. Zaprojektują własną krajkę. Ważną częścią warsztatów tkackich jest nauka zakładania nici konstrukcyjnych, czyli snowanie. Adepci tkactwa przygotują i założą osnowę i będą tkać na małym krośnie określone wzory np. szmaciaki, krajki, pasiak świętokrzyski czy bransoletkę.
Zajęcia przeznaczona są dla początkujących i koncentrować się będą na splocie płóciennym. Każdy uczestnik wykona krajkę na tabliczkach, którą zabiera na pamiątkę.
Organizatorem warsztatów jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie, ul. Targowa 3, 28-225 Szydłów. Zasady uczestnictwa w warsztatach tkackich są następujące:
- Warsztaty przeznaczone są wyłącznie dla grup wycieczkowych zwiedzających Szydłów.
- Grupy wiekowe bez ograniczeń, dzieci oraz dorośli.
- Liczba uczestników grupy warsztatowej: od 20 do 25 osób.
- Czas trwania od 1 do 1,5 godziny.
- Warsztaty odbywają się wyłącznie po wcześniejszej, telefonicznej rezerwacji.
- Cena uczestnictwa w warsztatach: 20 zł od osoby.
- Rezerwacje, zapytania pod numerem telefonu: 41 354 53 13.
Dodaj komentarz