Już 23 kwietnia (niedziela) swoją inaugurację będzie miał quest „Wielki Szydłów” prowadzący po najważniejszych zabytkach autentycznie średniowiecznego miasta. Tego dnia wszyscy chętni mieszkańcy, odwiedzający i turyści mogą liczyć na dobrą zabawę pełną historii, rywalizacji i atrakcyjnych nagród.
Szydłów – historie warte opowiedzenia
Otoczony średniowiecznymi murami obronnymi Szydłów to niewielkie miasto z wielką historią. Niemal na każdym kroku widać tu ślady działalności największych polskich władców. Kazimierz Wielki, oprócz wspomnianych już murów i bramy krakowskiej, ufundował tu kościół, o którego powstaniu do dziś krążą rozpalające wyobraźnię plotki i kontrowersje. Władysław Jagiełło natomiast wizytował Szydłów aż 17 razy! Do dziś można zobaczyć, w jakich warunkach urzędował ten znakomity władca, gdyż w Szydłowie zachowała się jedyna integralnie zachowana średniowieczna rezydencja królów polskich.
– Szydłów to miasto wielu intrygujących opowieści – podkreśla Piotr Walczak z Urzędu Miasta i Gminy. – Uważamy, że questing to najlepszy sposób, by turyści nie tylko poznali historię Szydłowa, ale przez chwilę poczuli jej moc, stali się jej częścią i w pełni zaangażowali się w jej odkrycie.
Questing – edukacja, emocje, zabawa
Czym jednak jest wspomniany questing i czym różni się od zwykłych spacerów historycznych?
– Quest to nieoznakowana w terenie trasa z elementami gry terenowej i podchodów – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna z odpowiedzialnej za przygotowanie questu Fundacji Questingu. – Wskazówki, dokąd należy iść, opisane są na ulotce lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej. Ale, uwaga! Po drodze trzeba rozwiązać mnóstwo zagadek i rebusów. Łamigłówki zawsze odnoszą się do spotkanych na trasie ciekawych miejsc, a rozwiązanie może skrywać się w napisie na przydrożnej kapliczce, detalu na zabytku albo na konarze starego drzewa.
Zagadki to pretekst, by zatrzymać turystę na dłużej i przedstawić mu obiekty, historie i ludzi, którzy kształtowali dzieje danego miejsca. Na końcu trasy czeka symboliczny skarb – pieczątka lub linoryt potwierdzający przejście trasy za pomocą ulotki oraz dyplom w aplikacji mobilnej. Prawdziwym skarbem jest jednak wiedza, którą questowicze zdobywają z każdą minutą spędzoną na queście.
Zwiedzanie w zacnym towarzystwie
W tym wysiłku questowicze nie są pozostawieni samym sobie. Opis trasy przedstawia bowiem narrator – historyczna lub fikcyjna postać związana z danym miejscem. Kto został narratorem szydłowskiej opowieści?
– Aby nie zepsuć zabawy, nie możemy podać zbyt wielu szczegółów – mówi Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. – Mogę tylko wspomnieć, że będzie to jedna z postaci, która bardzo ceniła sobie Szydłów i przyczyniła się do znacznego rozwoju tej miejscowości.
Przybądź do Szydłowa na królewski spacer z nagrodami!
Trasa zostanie udostępniona turystom już 23 kwietnia. Z tej okazji wszyscy zgłoszeni uczestnicy będą mogli wziąć udział w niecodziennej zabawie. Zadanie polegać będzie na jak najszybszym przejściu trasy questu „Wielki Szydłów”. Co ważne, liczyć się będzie nie tylko czas, ale również udzielenie poprawnych odpowiedzi na wszystkie zagadki w queście.
– Dla najlepszych uczestników przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody: tablet, smartwatch i słuchawki – zachęca Maria Stachuczy. – Po questowych emocjach wszystkich graczy zapraszamy na poczęstunek na zamku.
Oczywiście quest dostępny będzie także po zakończeniu imprezy. Wszyscy chętni będą mogli pobrać ulotkę z opisem trasy w punktach informacji turystycznej lub ze stron www.questing.pl i www.odkrywaj.szydlow.pl. Zachęcamy też do questowania z bezpłatną aplikacją mobilną „Questing – gry terenowe” dostępną na systemy Android i IOS.
Chcesz wziąć udział w inauguracji?
Inauguracja odbędzie się 23 kwietnia 2023 r. Początek wydarzenia o godz. 11:00 przy kościółku Wszystkich Świętych (Pinezka Google), zakończenie będzie miało miejsce na dziedzińcu zamkowym. Udział w zabawie jest bezpłatny. Wszystkich obowiązują wcześniejsze zapisy: pod numerem tel. 500 638 679 lub e-mail: kontakt@questing.pl
W zabawie mogą wziąć udział osoby indywidualne i drużyny, (od 1 do 5 osób). Organizator nie przewiduje kategorii wiekowych w klasyfikacji. Po przejściu questu uczestnicy mogą liczyć na bezpłatny poczęstunek i możliwość zwiedzania Zamku i Muzeum Zamków Królewskich w Szydłowie.
Uczestnikiem konkursu nie mogą być pracownicy i najbliższa rodzina organizatorów (Urząd Miasta i Gminy Szydłów, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie oraz Fundacja Questingu).
Dodaj komentarz