Już 2 lipca 2022 r., w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie wystąpi znana polska śpiewaczka Joanna Woś przy akompaniamencie fortepianowym Artura Jaronia. Koncert odbędzie się w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
W programie koncertu „Od pieśni do opery”: Fryderyk Chopin – Moja pieszczotka, Życzenie, Mieczysław Karłowicz – Pamiętam ciche jasne…, Z nową wiosną, Stanisław Niewiadomski – Między nami nic nie było, Vincenzo Bellini – Casta diva… Fine al rito – aria z opery Norma, Qui la voce… Vien, diletto – aria Elwiry z opery Purytanie, Józef Michał Poniatowski – Aria Laury z opery Pierre de Medicis, Romans Ferrandy z opery L’Aventourier, Giacomo Puccini – Oh, mio babbino caro… – aria Lauretty z opery Gianni Schicchi, Giuseppe Verdi – E strano… Sempre libera… – aria Violetty z opery Traviata.
Koncert „Od pieśni do opery” rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.
Program całego festiwalu na stronie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Joanna Woś to artystka łącząca w sposób mistrzowski arcytrudne partie koloraturowe z niezwykłą lekkością oraz wyczuciem stylu belcanta. Dysponuje dźwięcznym, nieskazitelnie czystym intonacyjnie głosem o bardzo szerokiej skali (sięgającej swobodnie F trzykreślnego). Imponująca lekkość i wyśmienita precyzja pozwala artystce brawurowo wykonywać nawet najtrudniejsze partie koloraturowe, bez najmniejszego wysiłku zachowując przy tym wyjątkowe brzmienie i finezyjny styl bel canto. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali wokalnych (nagrodzona m.in. I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao), wielokrotna laureatka Złotych Masek (nagród krytyków muzycznych). Debiutowała partią tytułową w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Sukces, jaki odniosła swą pierwszą rolą, nie pozostawiał wątpliwości, że artystka dysponuje wyjątkowym talentem wokalnym. Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Łodzi na stałe związała się z Teatrem Wielkim, zostając jego solistką. Entuzjazm publiczności i uznanie krytyki są nieodłącznym elementem kariery artystki, a jej kolejne role zawsze przyjmowane są z największym uznaniem. Potrafi oczarować bowiem nie tylko zjawiskową koloraturą, ale także liryzmem i wybitnym talentem dramatycznym. Joannę Woś możemy podziwiać także na scenach Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Krakowskiej. Gości także na wielu światowych scenach operowych m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Alte Oper we Frankfurcie, Deutsche Oper w Berlinie, Auditorium w Rzymie, Centrum Galiny Wiszniewskiej w Moskwie, Operze Narodowej w Wilnie, Operze Narodowej w Zagrzebiu, Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu.
Artur Jaroń urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim, w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w całej Polsce. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, m.in. Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim. Od 27 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach. Od 2004 r. pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince w Ukrainie, im. Petera Toperczera w Košicach w Słowacji oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie. W 2021 r. artysta otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Dodaj komentarz