Kapituła Generalna Rycerstwa Polskiego, która miała miejsce w Szydłowie w dn. 22-24 kwietnia br. zaowocowała m.in. decyzją o zorganizowaniu w tym roku turnieju rycerskiego w naszym mieście. Turniej o Złotą Ostrogę Jagiellonów odbędzie się 3 lipca 2022 r. na dziedzińcu zamku królewskiego i pod wieloma względami ma być wyjątkowy.
Minęło już kilka lat od czasów, kiedy w Szydłowie można było obejrzeć barwne pochody rycerstwa i walki zbrojnych na dziedzińcu zamkowym. Zmieniło się to dopiero pod koniec kwietnia tego roku, kiedy do Szydłowa zjechali przedstawiciele bractw rycerskich z całej Polski, aby wziąć udział w Kapitule Generalnej Rycerstwa Polskiego. Jednym z tematów obrad była organizacja imprez rekonstruktorskich. Podjęto decyzję, że Kapituła Rycerstwa Polskiego obejmie patronatem tegoroczny turniej rycerski w Szydłowie.
Szydłowskie dziedzictwo Jagiellonów
Kilka lat temu, podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Tomasza Olszackiego, w przelocie Bramy Zamkowej odnaleziona została rycerska ostroga. Prawdopodobnie pochodzi ona z czasów, kiedy Królestwem Polskim władała dynastia Jagiellonów. Być może zgubił ją któryś z przybocznych Władysława Jagiełły, wszak król ten na zamku w Szydłowie bywał często – co najmniej siedemnaście razy. Za jego czasów wzniesiono okazały, południowy dom zamkowy, budowlę jedyną w swoim rodzaju. Jest to bowiem jedyna na ziemiach dawnego Królestwa Polskiego, nieprzekształcona w wiekach późniejszych, średniowieczna rezydencja królów polskich.
O złotą ostrogę
Stąd też pomysł, aby zorganizować wyjątkowy Turniej Rycerski o Złotą Ostrogę Jagiellonów. Zwycięzca turnieju otrzyma pozłacane ostrogi, wykonane przez jedną z najlepszych pracowni specjalizujących się w odtwórstwie replik średniowiecznych przedmiotów.
– Turniej będzie zorganizowany w konwencji współzawodnictwa rekonstruktorów z całego kraju, w oparciu o źródła historyczne, tak aby widzom w jak najbardziej realistyczny sposób przybliżyć zasady i reguły współzawodnictwa średniowiecznych rycerzy oraz przybliżyć tajemnice życia i funkcjonowania ludzi w okresie średniowiecza – mówi Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. – Turniej będzie rozgrywany w trzech kategoriach: jeździeckiej, walk pieszych oraz łuczniczej. Elementami towarzyszącymi będą prezentacje kramów średniowiecznych, pokazy rzemieślnicze oraz inne atrakcje związane z kulturą średniowiecza.
Za rekonstruktorską stronę turnieju odpowiada Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów. Imprezę współorganizuje Miasto i Gmina Szydłów wraz z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury. O szczegółach wydarzenia będziemy informować niebawem.
Piotr Walczak