W Szydłowie, 2 lipca 2023 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Rycerskiego o Złote Ostrogi Jagiellonów. Byli rycerze konni, walki na miecze, turniej łuczniczy, tańce dawne i średniowieczne kramy.
Po mszy świętej z udziałem króla Władysława Jagiełły i królowej Anny Cylejskiej w szydłowskiej farze, rycerstwo udało się na zamek. Tu dokonano oficjalnego otwarcia turnieju z udziałem królewskiej pary.
W turnieju konnym wzięło udział ośmiu sławnych rycerzy: Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, Dobiesław z Oleśnicy herbu Dębno, Mszczuj ze Skrzynna herbu Łabędź, Powała z Taczowa herbu Ogończyk, Krystyn z Ostrowa herbu Rawicz, Jan z Tarnowa herbu Leliwa, Florian z Korytnicy herbu Jelita, Arnold von Baden herbu Agnus. Wszyscy brali udział w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Publiczność mogła obejrzeć konkurencje zręcznościowe, takie jak najazd na saracena czy bieg do pierścienia polegający na zdjęciu niewielkich obręczy kopią w pełnym galopie. Ukoronowaniem turnieju konnego były efektowne pojedynki na kopie. Zwycięzcą bojowego turnieju konnego został Powała z Taczowa herbu Ogończyk. On też zdobył złote ostrogi.
Niemniej ciekawe i zacięte były zmagania w szrankach. Turniej miecza i tarczy wygrał Wojciech Dudek. On także otrzymał złote ostrogi, a także pokaźną nagrodę finansową.
W V Turnieju Łuczniczym o Sakiewkę Zbója Szydło najlepszą łuczniczką kolejny raz okazała się Ewa Kropiowska, zaś najlepszym łucznikiem Henryk Słota. Wyróżniono również najmłodszego uczestnika tych zawodów – Krzysia Szurę.
Klimatu imprezie dodawały różnego rodzaju stoiska i warsztaty średniowieczne: pisania gęsim piórem, tkactwa, garncarstwa, wikliniarstwa czy kowalstwa. Pyszne potrawy serwowały gościom koła gospodyń wiejskich: z Gacek i Mokrego, Solecczanki i Szydłowianki.
Imprezę zorganizowało Miasto i Gmina Szydłów, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore (Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów), Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie.
Dodaj komentarz